İzmir Haberleri

1 Temmuz’dan itibaren tetiklendi, İzmir’e 6 büyüklüğünde deprem bekleniyor!

Bu sene Manisa’da meydana gelen depremler vatandaşların endişe yaşamasına neden oldu. Bu durum hakkında açıklamada bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 1 Temmuz'dan itibaren 3.7 büyüklüğüne varan depremler olmaya başladığını ve tali fayların tetiklendiğini ifade etti. Sözbilir depremlerin İzmir’e doğru yöneldiğini işaret ederek, 6 büyüklüğünde deprem olabileceğini açıkladı.

Son günlerde Manisa’da tekrar adından söz ettiren depremler, Ege bölgesinde vatandaşların endişe yaşamasına neden oluyor. Bu konu hakkında Yeni Asır’a konuşan, Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 1 Temmuz’dan itibaren oluşan ve büyüklüğü 3.7’ye varan depremlerin beklenmeyen faylar üzerinde gerçekleştiğini ifade etti. Sözbilir konuya ilişkin açıklamasında, “22 Ocak’ta Akhisar’da başlayan deprem fırtınası, 5 ayda 6 binin üzerinde artçı deprem ürettikten sonra 26 Haziran’daki 5.5 büyüklüğündeki Gölmarmara depremi ile güneye doğru göç etmişti. Burada Ozanca fayı ve Gölmarmara fayı tarafından üretilen 5.5 büyüklüğündeki ana şok ve artçı depremlerden sonra 1 Temmuz’dan itibaren Manisa fayı ucundaki tali faylar tetiklendi.”dedi.

Bir bütün olarak kırıldığında 6 büyüklüğünde deprem olabilir

1 Temmuz tarihinden itibaren meydana gelen depremlerin beklenmeyen faylar üzerinde gerçekleştiğini vutgulayan Sözbilir, “Çobanisa güneyinde 1 Temmuz’dan itibaren oluşan ve büyüklüğü 3.7’ye varan depremler diri fay sınıfında değerlendirilmeyen ve deprem beklenmeyen faylar üzerinde gerçekleşmektedir. Manisa Fayı’nın doğu ucundaki yükselen blokta yer alan Sancaklikayadibi ve Sancaklibozkoy fayları bir bütün olarak kırıldığında 6 büyüklüğündeki depremlere neden olabilirler.”  açıklamasını yaptı.

Henüz tanımlanamamış faylar mevcut

Türkiye’de henüz tanımlanamamış fayların bulunduğuna dikkat çeken Sözbilir açıklamalarının devamında, “Son 1 yılda da bunu yaşıyoruz. Ama bu artışı rahatlatacak bir deprem henüz gerçekleşmedi. Bu gerilimi ancak 6’nın üzerindeki depremler boşaltabilir. Enerji boşalımı gerçekleştiğinde o enerji, yan taraftaki faylara aktarılıyor. Fayın kırılma zamanı yaklaşmışsa, gerilimle birlikte kırılma daha erken gerçekleşiyor. O nedenle biraz sıkıntılı dönemler yaşayabiliriz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler