GündemSağlık

1 Mart’ta hangi yasaklar kalkacak? Fahrettin Koca’dan normalleşme süreci açıklaması

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün Fahrettin Koca başkanlığından toplanacak.

1 Mart’ta başlaması beklenen normalleşmeye geçiş süreci öncesi  Koronavirüs Bilim Kurulu bugün saat 17:00’de toplanıyor. Peki 1 Martta hangi yasaklar kalkacak? Toplantı sonrası açıklama yapacak olan Fahrettin Koca, Koronavirüs tedbirlerinin il il esneme aşamalarının detaylarını bildirecek. Bilkent Yerleşkesinde açılmama yapması beklenen Sağlık Bakanı Koca, hangi yasaklarda esneme yaşanacağının bilgisini verecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca normalleşme süreci kapsamında yeni kararları açıklayacak
Sağlık Bakanı Koca, normalleşme süreci kapsamında yeni kararları açıklayacak

Fahrettin Koca yapacağı açıklamada 1 Mart’a ışık tutacak

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme sürecinin sinyallerini vermesi sonrası gözler 1 Mart tarihine çevrilmişti. Cumhurbaşkanı’nın Kabine toplantısı sonrası “1 Mart’ta normalleşme başlıyor” açıklaması tüm ülkede merakla beklenmeye başlanmıştı. Beklenen açıklamanın detaylarını ise illerdeki vaka sayılarının artış ve düşüş oranları doğrultusunda belirlenecek. Veriler doğrultusunda alınacak kararları Sağlık Bakanı Koca, bugün saat 17:00’de açıklayacak.

Fahrettin Koca kademeli normalleşme süreci detaylarını bugün açıklayacak

Gerçekleştirilecek toplantıda tüm dünyayı derinden etkileyen Koronavirüs salgınının yayılma oranları dikkate alınacak. Öncelikli olarak vaka oranlarının düşüş yaşadığı illerde Koronavirüs kısıtlaması tedbirlerinde esneme yaşanacak. Aşılama oranlarının da dikkate alınacağı normalleşme sürecinde vaka verilerinin yükseldiği illerde kısıtlama tedbirlerinde yeniden düzenleme yapılacak.

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından verilecek kararlarda salgının etkisi altındaki iller risk guruplarına ayrılacak. Toplantının detaylarında vaka sayıları oranları doğrultusunda hafta sonu kısıtlamaları kaldırılacak. Kimi illerde ise yine veriler doğrultusunda sokağa çıkma saatleri gözden geçirilecek. Öte yandan restoranların belirli tedbirler doğrultusunda açılıp açılmayacağı görüşülecek. Bakan Fahrettin Koca tarafından yapılacak açıklamada sınıflandırmalar “düşük”, “orta”, “yüksek” ve “çok yüksek” olarak belirlenecek.

Son verilere göre vaka oranlarındaki artış ile dikkat çeken bölge Karadeniz olarak tespit edildi. Artış doğrultusunda bölgeye yönelik daha fazla sınırlandırma tedbirlerinin artabileceği de gündemde. Artan salgın oranları sonucunda 5 Karadeniz şehri olması sebebi ile bölgede önlemler alınması bekleniyor. Belirlenen şehirlerde sıkı önlemler uygulanacağı yanı sıra öte yandan 15 gün tam kapama kararı da gündemde.

Fahrettin Koca bugün toplantı sonrası Çin aşısı iddialarına ilişkin detaylı açıklama yapacak

Sağlık Bakanı Koca, Çin’in ücretsiz sağladığı 1 milyon aşıya para ödendiği iddiasına ilişkin “Vatandaşımıza bu anlamda veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Ben bu yaklaşımı, davranışı, birlik ve beraberliği bozma noktasındaki bu yaklaşımı ahlaki bulmuyorum. Veremeyecek hiçbir hesabımız da yok. Öncelikli olarak 83 milyon vatandaşımızla birlikte, beraber olarak mücadeleyi devam ettirmekten yanayım. Başarı da 83 milyon vatandaşımızın olmuş olacak. Bununla ilgili detaylı bilgiyi de vatandaşımızın zihnini bulandırmak isteyenlere cevaben, vatandaşımıza yönelik yarın (bugün) basın toplantısında detaylı açıklamada bulunacağım.” ifadelerini kullanmıştı. Koca, Bilim Kurulu ile bugün gerçekleştireceği toplantı sonrası konuya ilişkin açıklamada bulunacağını belirtti.