Gündem

1 Haziran normalleşme sürecinde hangi yasaklar kalktı?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında virüsün yayılmasını engellemek amacı ile alınan önlemlerde Türkiye normalleşme evresinin 2. dönemine girdi. 14 büyükşehir ile Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları sona erdi ve normalleşme sürecindeki ilk gün başladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurusu ile 1 Haziran’da normalleşme sürecinin 2.evresine geçerken 65 yaş ve 18 yaş altı yasaklar haricinde neredeyse tüm yasakların kalktığı dönemde bugünden itibaren normalleşme süreci başladı.

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 14 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları sona ererken, yeni normalleşme süreci de 24.00’te resmen başladı.

Takvimlerin 1 Haziran’ı göstermesiyle şu tedbirler uygulanmaya başlandı;

İÇ HAT UÇUŞA BAŞLAYACAK

1 Haziran itibarıyla hava yolunda iç hat uçuşları başladı.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı terminal işletmecisi ISG, iç hat uçuşlarında uçak içerisine kabin bagajı kabul edilmeyeceğini duyurdu.

GEMİLERDE YOLCU TAŞINACAK

Turistik amaçlı gemiler ve gezinti gemilerinin de içinde bulunduğu tüm gemilerde yolcu taşımacılığı başladı.

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başladı.

RESTORAN VE ÇAY BAHÇELERİ AÇILIYOR

1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başladı.

Eğlence mekanları ile nargile satışı kapsam dışında olacak.

Plajlar, milli parklar ve bahçeler, müzeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçti.

SPOR SALONLARI AÇILIYOR

Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırıldı. Spor salonları, spor tesisleriyle içlerindeki tesisler, gece 24.00’e kadar hizmet verebilecek. Spor salonlarındaki buhar banyosu ve sauna bölümleri kapalı kalacak

Hayvan satış yerleri 1 Haziran’dan, hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek.

1 Haziran Pazartesi günü itibarıyla İstanbul’da eczane açılış-kapanış saatlerinin hafta içi ve cumartesi günleri 09.00-19.00 olarak uygulanmaya başlandı.

Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı açıldı.

Halı sahalar, tenis kortları da pazartesiden itibaren faaliyete geçiyor.

Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları açıldı.

Açık havada oturma alanları bulunan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak şartıyla başlayabilecek.

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de hizmet vermeye başladı.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı.

HSK kararıyla istinaf ve vergi mahkemelerinin duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetleri başladı. HSK, adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşiflerin 16 Haziran’da başlamasına karar verdi.

KAPALI GÖRÜŞ BAŞLAYACAK

Cezaevlerinde kapalı görüşler yeniden başladı.

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa iniyor ve 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.

Etiketler

İlgili Makaleler