Gündem

1 Aralık’tan itibaren trafiğe çıkan milyonları ilgilendiriyor: Duyuru yapıldı!

Trafiğe çıkacak sürücülere önemli bir duyuru yapıldı. 1 Aralık’tan itibaren kurallara uymayan sürücüler ceza ödeyecek. 81 ilde 1 Aralık itibariyle zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor. Kış lastiği takması zorunlu olanlar kurala uymaması durumunda 1152 TL ceza ödeyecek.

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibariyle zorunlu oluyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kararıyla, yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlarda kış lastiği takılmasını zorunlu kılan kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibarıyla başlayacak. Kış lastiği takmayan sürücüler ise 1152 TL ceza ödeyecek.

1 Aralık’tan itibaren tüm illerde zorunlu kış lastiği takılması zorunlu olacak. Kış lastiği takması zorunlu olan araçların uygulamamaya uymaması halinde 1152 TL ceza ödeyeceği biliniyor.

BİR İLDE DENETİMLER BAŞLADI

Zorunlu kış lastiği uygulaması ile ilgili bir gelişme yaşandı. 1 Aralık’tan itibaren tüm illerde geçerli olacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması 15 Kasım itibariyle Bolu’da başladı. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara yönelik 15 Nisan’a kadar sürecek olan kış zorunlu kış lastiği uygulaması için ekipler denetime çıktı. Araçları tek tek durduran ekipler kış lastiği olmayan araç sürücülerini uyarırken, 1152 TL para cezası olduğunu hatırlattı.

15 KASIM’DA BAŞLADI

Bolu’da kış mevsimi içerisinde düşük hava sıcaklıklarından dolayı zeminde meydana gelen buzlanmalarda araçların yol tutuşlarının artırılması ve kaymaya dayalı olası trafik kazalarının önüne geçilebilmesi amacıyla 15 Nisan 2023 tarihine kadar sürecek olan zorunlu kış lastiği uygulaması 15 Kasım’da başladı.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Kış lastiği takmamanın cezasının ne kadar olduğu merak ediliyor. Zorunluluk kapsamında uygulamaya uymayan araç sahiplerine 1152 TL’lik ceza kesiliyor.