Gündem

1 Aralık tarihinden itibaren trafiğe çıkan tüm sürücüler dikkat: Zorunlu! 1152 TL ceza ödeyeceksiniz

1 Aralık tarihinden itibaren trafiğe çıkan tüm sürücüleri ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Kurala uymayan 1152 TL ceza ödeyecek. 1 Aralık’ta 81 ilde zorunlu olacak. Zorunlu olan kış lastiğine uymayan sürücülere para cezası uygulanacak.

Trafiğe çıkacak herkesi ilgilendiriyor. 1 Aralık’tan itibaren zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor. Bu kapsamda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kararıyla yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlarda kış lastiği takılmasını zorunlu kılan kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibarıyla başlayacak.

CEZA ÖDEYECEKLER

Kış lastiği takması zorunlu olan araçların uygulamamaya uymaması halinde 1152 TL ceza ödeyeceği biliniyor.

DENETİMLER BAŞLADI

Zorunlu kış lastiği uygulaması ile ilgili bir gelişme yaşandı. 1 Aralık’tan itibaren tüm illerde geçerli olacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması 15 Kasım itibariyle Bolu’da başladı. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlara yönelik 15 Nisan’a kadar sürecek olan kış zorunlu kış lastiği uygulaması için ekipler denetime çıktı. Araçları tek tek durduran ekipler kış lastiği olmayan araç sürücülerini uyarırken, 1152 TL para cezası olduğunu hatırlattı.

15 KASIM’DAN İTİBAREN BAŞLADI

Bolu’da kış mevsimi içerisinde düşük hava sıcaklıklarından dolayı zeminde meydana gelen buzlanmalarda araçların yol tutuşlarının artırılması ve kaymaya dayalı olası trafik kazalarının önüne geçilebilmesi amacıyla 15 Nisan 2023 tarihine kadar sürecek olan zorunlu kış lastiği uygulaması 15 Kasım’da başladı.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR?

Kış lastiği takmamanın cezasının ne kadar olduğu merak ediliyor. Zorunluluk kapsamında uygulamaya uymayan araç sahiplerine 1152 TL’lik ceza kesiliyor.