Genel

1-2-3-4 Kişilik aileler: Elektrik faturanıza devlet yardım edecek, başvuruya gerek yok, sadece…

1-2-3-4 ve 5 ve daha fazla kişilik aileleri ilgilendiriyor. Ağustos ayı içerisinde toplamda 270,9 milyon TL tutarında vatandaşlara elektrik faturası desteği verildi. Elektrik faturası desteğinden faydalanmak isteyenlerin yapması gerekenler ise açıklandı.

Devlet vatandaşlara elektrik faturası desteği veriyor. 2022 Yılında Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalanabiliyor.


Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp; hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterlidir. Düzenli sosyal yardım/2022 sayılı yasa kapsamında aylık almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin sistem üzerinde aylık kontrolü yapıldıktan sonra ödemeler hazırlanıyor.

Bakan Yanık açıklama yaptı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, elektrik tüketim desteği hakkındaki son açıklamalarında “Buna ek olarak yeni yaptığımız düzenleme ile Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği’nden yararlanma şartlarını esnettik. Evde bakım yardımı alanlar elektrik desteğinden faydalanamıyordu. Yeni yaptığımız düzenleme evde bakım yardımı alan engellilerimiz de bu elektrik desteğinden yararlanacak. Bu kapsamda Ağustos ayı içerisinde toplamda 270,9 milyon TL tutarında destek verdik” ifadelerini kullandı.