03 Haziran 2015 Çarşamba 00:44
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
 Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Her şeyden önce MİT devletimizin şu anda en özel diyebileceğimiz bir teşkilatı. Bu teşkilatın hassas görevleri var. Bu görevleri yerine getirirken kimler nereye kadar buraya müdahale edebilir, bunların hepsi kanunlarla belirlenmiştir. Bu tür bir şeyde başbakanın her şeyden önce müşteşara falan herhangi bir müdahale olacağı zaman bundan haberi olması lazım, izninin olması lazım. Bu olayla ilgili olarak MİT araçları olduğu halde, bunlara müdahale etme yetkisi yok. Böyle bir yetki olmadığı halde burada MİT'in TIR'larına çok farklı bir alanda bir müdahale söz olmuştur. Bunun uluslararası alanda Türkiye'ye karalama kampanyası, bunlar var. Peki bunun arkasında kim var? Burada bir üst aklın olduğuna inanıyorum. Bu üst aklın kullandığı kim paralel yapı. Paralel yapı burada da devreye girdi. Neticesinde şu anda hepsi dökülmeye başladı. Bunlar konuşuldu. Gazetelerde, televizyonlarda yer aldı.

"SÜREÇ DEVAM EDİYOR"
Tekrar tam seçimin son haftasına girerken ismini zikrettiğiniz gazete ve o ismini zikrettiğiniz şahıs ki geçmişin malum takımlarından birisidir ve şu anda bunu gündeme getirmesinin tek sebebi tekrar ülkeye zarar vermek. Kaldı ki bu yargıda şu anda, süreci devam ediyor. Savcılar, hakimlar vs. yargılanıyor. Şu anda tutuklu olanlar var. Böyle bir sürecin içerisinde sen kalkıyorsun böyle bir başlık atıyorsun. Bu başlığı atman bile bana göre hem ülkeye bir ihanettir hem de bunun nereye gideceği konusunda sen bu kararı neye göre veriyorsun? Paralel yapının dediği istikamette bunu kullanıyor. Bizler o zaman da söyledik. Bizler Bayırbucak Türkmenlerine her türlü insani, lojistik desteği veriyoruz.

Biz Bayırbucak Türkmenlerine her türlü insani, lojistik desteği veriyoruz. Bunu da vermeye devam edeceğiz dedik. Bayırbucak Türkmenlerinin ileri gelenlerinin yaptığı açıklamalar var. Daha ileri gideceğim, MHP'li bir milletvekili arkadaşımız o da Bayırbucak Türkmenleriyle ilgilenirdi, gerek bana gerek Ahmet Bey'e teşekkürleri vardır. Suriye'de rejim onların da üzerine geliyor. O bölgede Bayırbucak Türkmenleri var. Bunlar Türkiye'de hükümeti son dönemlerde şahsımı terör örgütlerine destek veriyormuşuz itham etmesine noktasına gittiler. Bir algı operasyonu. Bunu kim adına yapıyorlar o da belli.

MHP'nin bu tür şeylerde milli bir meselesi yok. MHP milliyetçilik derken kafatası milliyetçiliği yapıyor. MHP'nin yaptığı milliyetçilik bu ülkenin kalkınmasına yönelik bu ülkenin uluslarası camiada bir yer edinmesine yönelik değil.

"BUNU SADECE TÜRKİYE YAPIYOR"

Şu anda Suriye'de ölümle korkutulan, bombalarla korkutulan ve ülkemize kaçan 1 milyon 700 bin Suriyeliyi burada bakan onlara her türlü imkanı veren biz değil miyiz? Aynı şekilde Irak'tan 300 bin insanı şu anda barındıran biz değil miyiz? Biz nasıl teröre destek veriyoruz ki, Suriye'nin o zalim rejiminden kaçanları Irak'ta aynı şekilde bunları bu ülkede besleyelim. Dünyanın hiçbir yerinde şu anda bu tür zulümlerden kaçıp da onlara bakan onları besleyen bir başka ikinci ülke yok. Bunu sadece Türkiye yapıyor.

"NEW YORK TIMES BİR GÖREVİ İFA EDİYOR"
(New York Times'ın yayınları) New York Times'ın bu görevi yeni değil. New York Times, Sultan Abdulhamit, Menderes ve Turgut Özal'a da yaptı. Daha sonra bana yaptı. Bu gazete bir görevi ifa ediyor. Bunun arkasında hangi gücün olduğu belli. Bu güce hizmet ediyor. Gezi olaylarında da aynı görevi üstlendi. Aynı görevi BBC, CNN yaptı. Dert Türkiye'yi zayıf düşürmek, Türkiye'yi bölmek parçalamak ondan sonra yutmak. Ama bunu başaramadılar.

PARALEL YAPI

40 yıllık bir yapıyı bir anda silip atamazsınız. Biz bu mücadeleyi hukuk içerisinde vermek zorundayız.

BANK ASYA

Bu sürecin en önemli ayaklarından bir tanesi. Orada meşru olmayan yollarla nasıl paralar toplandığı ve nasıl böyle bir yapı finans sektöründe ayakta tutulduğu şimdi bu ortaya çıktı. Suistimallar ortaya çıktı. BDDK, TMSF'nin teftiş raporları neticesinde kararını verdi. Bu süre 1,5 yıl sürdü. Eğer hukuk içinde olmamış olsa zaten 1.5 yıl önce anında el konulurdu. Bir hukuki süreç takip ediliyor. Bu hukuki süreçte de en sonunda buraya gelindi. Şimdi artık TMSF burayı yürütüyor.

SEÇİM GÜVENLİĞİ TARTIŞMASI

(Doğu'daki seçim güvenliği) Muhtarlar ciddi tehditler alıyor. Buna dayanmayan muhtarlar pes ediyor. Teşkilatın içerisinde öyle bu işe adeta kendini adamış mensuplarımız var ki, onlar da direniyorlar. Buarada valilerimiz, emniyet teşkilatıyla jandarma teşkilatımız da bütün tedbirlerini aldılar. Ne gerekiyorsa bunu sonuna kadar yapacaklar. Burada taviz yok. Bundan önceki seçimlerde görülmeyen bir rahatlık olacaktır. Tam arzu edildiği gibi Batı'da olacağı şekildeki gibi bir havayı yakalayamayacağız.

(Batı'da seçim güvenliği - elektrik kesinti iddiları) Tamimiyle bunların hepsi saçma, yalan, uydurma. Havayı bozmaya yönelik komik iddialar. Enerji noktasında ülkenin çok ciddi bir sıkıntısı yok. Batı'da bütün bu kaynaklar çok çok güçlü.

"YENİLGİYE ERKEN BAHANE UYDURMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Bunlar yenilgiye erken bahane uydurmaya çalışıyorlar. Herhalde yaptıkları anketlerde onu görüyorlar, şimdiden bahaneyi uyduruyorlar. Yarın da biz demedik mi diyecekler. Böyle bir şey söz konusu değil. Barajı aşarsa aşar. Bir cumhurbaşkanı olarak bundan raharsız değilim. Ama barajın altında kaldığı zaman birileri illaki endişeye kapılıyor ki? Barajı aşmak da var, aşmamak da var. Milli iradeye saygı nedir bunu öğrenebilmiş değiller. Bu parti parlamentoda var mıydı, vardı. Şimdi neyin hesabı yapılıyor? Dert şu andaki iktidar partisinden oy ne kadar oy çalınabilir. Buna yönelik bir çalışma. Bazı şeyleri açık net konuşmam lazım. Bir taraf da iktidar partisi var, bunun karşısında da diğer partiler var. Yapılan mücadele buna yönelik.

KOALİSYON TARTIŞMALARI
Şimdi bir şeyi daha konuşuyorlar. Biz filanca partiyle koalisyon yaparız, filancayla yapmayız. Bunların hepsi bugün konuşulacak şeyler değil. Bunlar da aldatmaya yönelik şeyler. Yarın ne olacağı belli olmaz. Geçmişte MHP'nin DSP'yle bir araya gelebilmesi düşünebilir miydi? Yaptılar koalisyonu. Gelmeyiz dedikleriyle, bunlar bir araya gelirler. Bunlara inanmak mümkün değil. Şu anda niye kullanmıyor bu ifadeyi, kullanırsa oylarını kaybeder.

Tek parti iktidarının faydalarını gördük. Koalisyon hükümetinde ne güven ne de istikrar bulabilirsiniz.

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başbakan olarak halktan aldığımız yetkiyi kullanamıyorsunuz. Seçim çalışmalarında başkanlık sistemi vurgusu yapılıyor diyemem.Başkanlık sistemi muhalefetin işine gelmiyor. Meydanlar Başkanlık Sistemi için, Yeni Anayasa için, Yeni Türkiye için "evet" diyor. Başkanlık sisteminin geleneklerimize göreneklerimize uygun olması lazım. Konuşalım, tartışalım, nihai kararı veririz.

ALTIN KLOZET POLEMİĞİ
Siz altın klozet dediğiniz zaman ya burayı görmüş olacaksınız ya da kılavuzunuz yanlış. Dürüstlük siyasetin en önemli limanıdır.
Son Güncelleme: 03.06.2015 00:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.