İzmir'in Mezarlıklarında neler oluyor

 Ege Haber yazarı Ahmet Özsoy’un çarşamba günü yayınlanan yazısında dile getirilen iddiaya göre, çeşitli mezarlıklarda bulunan kimsesizlerin mezarları açılıp, içinden çıkan kemiklerin kemik kuyusu olarak adlandırılan depolara atıldığı yönündeydi. Ege Haber olarak İzmir Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı’nın yetkilileriyle konuyla ilgili görüştük. Yetkililer yaptıkları açıklamada, yaptıkları bu işlemi kabul etti ve bunun kanuni bir hak olduğunu anlatırken, Ahmet Piriştina döneminde kuyuların kapatılması gibi bir uygulama yapılmadığını ve bu zamana kadarda kemik kuyularının açık olduğunu söyledi. Hacılarkırı, Paşaköprü ve Kopluca mezarlıklarında kemik depolarının olduğunu söyleyen yetkililer kısa süre öncesine kadar bu depoların bakımsızlıktan kapaklarının bile olmadığını ve kendileri tarafından kilitli kapaklar yapıldığını anlattılar.YALNIZCA KİMSESİZLERE DEĞİL

Uygulamanın yalnızca kimsesizler için geçerli olmadığını, tüm vatandaşların mezarlarında da aynı prosedürün uygulandığını söyleyen yetkililer, gömü tarihinden itibaren üzerinden 10 yıl geçtiği halde üst yapısı yapılmamış, bakımsız ve kaybolmaya başlamış her mezara uygulandığını dile getirdiler. Konuyla ilgili yetkililer şöyle konuştu; “ Kimsesizlere Piriştina’dan öncede sonrada her zaman sahip çıkıldı.Kimsesiz olarak adlandırılan şahıslar, hastanede veya adli tıpta hiç sahibi olmayanlar, bu bizim akrabamız diye ortaya çıkan biri olmadığında bu isimle adlandırılırlar. Bu tip durumlarda hastane bize yazı yazar gelin alın diye bizde gidip alıp defnini yaparız. Oraya da tabela olarak ahşaptan bir başlık yapılır. Bu konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bi vatandaşımız geldi. Bu durumu hukuksuz birşey olduğuna atıfta bulunarak söylüyordu. Ama elimizdeki belgelerden gösterebilirim. Gömü tarihinden itibaren 10 yılı geçtiği halde üst yapısı yapılmamış, bakımsız ve kaybolmaya başlamış mezarlara, mezar sahiplerinin izni alınmaksızın Mezarlıklar Daire Başkanlığı insiyatifi ile 2. bir gömü işlemi yapılır. Büyükşehir Belediyesi tarafından bize gönderilen yönetmeliklerde mezar üst yapısı yapılmamış diyor yani burada kimsesizi vurgulamıyor. Mezarlık alanlarında kare gömü alanları açılır. Bu alanlardan biri aile kabirlerine ayrılır. Bu çok tercih edilir. Mesela bir diğeri ise uzuv kabir alanlarıdır. Maktulün vücut parçaları gömülür ortada bir beden yoksa. Böbrek, dalak, ciğer gibi. Örneğin bir vatandaşımızın böbreği gömüldü diyelim. Şimdi bu organın çürümesinin alacağı süre maksimum 1-1.5 yıl civarı bir şey. Şimdi biz bu alanla ilgili yıllar sonra “bu alan doldu yeni bir uzuv adası açalım” dersek bunun önünü zaten alamayız. İzmir’de yıllık ölüm oranı 25 bin. 10 sonra bu rakam en az 250 bin olacak. 50 yıl sonra ne olacak peki ? İzmir’de yerin göğün mezarlık olması gerekir.”
Geçmişte de bu tip işlemlerin sık sık yapıldığını söyleyen yetkililer, sadece Hacılarkırı Mezarlığı’nda 3 defa devir daim, yani mezarlıkta ki tüm mezarlar açılıp, kemikler toplanarak kemik deposuna konulup yeni defin işlemleri yapıldığını dile getirdiler. Kanun ve yönetmeliklerin dışına çıkılmadığını ve kendi haklarında ki bu iddiaların haksızlık olduğunu söylerken, diğer iddiaları da yanıtladılar.“BİZ AYIRIM YAPMAYIZ”

Belediye meclisi üyelerine mezar yeri satışında ayrıcalıklar yapıldığı iddiasını da yanıtlayan yetkililer, böyle bir şeyin söz konusu bile olmadığını, burasının bir devlet kurumu olduğunu ve parti,makam, ırk ayırımı yapmaksızın herkese eşit hizmet verdiklerini söylediler. Mezar yeri satışıyla da ilgili bilgi veren yetkililer, ” Biz, Mezarlıklar Daire Başkanlığı olarak ileriye yönelik 2 tür mezar satışı yaparız. Birincisi aile kabri. Bu da nedir, bir mezarlık planlanmıştır ve o mezarlıkta denilmiştir ki bu ada aile kabri olacak. 2 veya 4 kişilik olur bunlar, belediyemizin belirlediği fiyat tarifesi üzerinden bu satışlar gerçekleştirilir. İkincisi ise isme tahsis edilen eş yanı mezarlarıdır. Bu mezarların satışı isme tahsisli olarak ölmeden önce yalnızca eşler için yapılır. Eş yanı mezardan kasıt defin yapılan yerin başucu, ayakucu,sağı veya soludur. Eş yanı mezar tahsisi, günün koşulları ve mezarlık alanının uygun olup, olmadığı mezarlıklar şube müdürlüğünce tespit edilirek, ücret tarifesi üzerinden mezarlıklar şube müdürlüğünün teklifi, Başkanlık Makamının onayı ile tahsis işlemi yapılır. Şeref beyin yaptığı işlemler gerçekleştiğine göre demek ki herşey kanuna uygun ilerlemiş. Dediğimiz gibi biz parti ayrımı gözetmiyoruz, gözetemeyiz de zaten. Bu konuda şöyle bir durumda var. Eş yanı statüsünde bulunan yerlere sadece eşler defin edilebilir. Ancak, kişi kendi vefatından önce herhangi bir akrabası vefat ederse ve o yerin sahibininde rızası olursa, o kişi oraya gömülebilir. Ama alım aşamasında sadece eşler tarafından yer alımı yapılabilir.” dedi.İL MÜFTÜLÜĞÜ: TASVİP ETMİYORUZ


Ege Haber olarak konuyla ilgili görüştüğümüz bir diğer kurum ise İzmir İl Müftülüğü oldu. Müftülükte bulunan yetkililer bu durumu hoş karşılamadıklarını söylerek şunları eklediler; "Önceden ölen kimsenin, ismi bilinsin ya da bilinmesin, Herhangi bir geçerli sebep olmadan kabir yerinin nakledilmesi ve rahatsız edilmesi uygun değildir. Ancak zaruret halinde yani bir yol geçecek, sel yatağında olursa, yanlışlıkla başkasının tarlasına defnedilirse ya da büyük felaketlerin ardından acil mezar yerleri gerekirse mezara zarar verilmeden uygun bir şekilde ve uygun bir yere nakli gerekir. Normal şartlarda, başka yerlerde yer varken o mezar kazılamaz. Aynı şekilde son dönemlerde sıkça yaşanıyor, vatandaşın babası ölmüş aradan yıllar geçmiş kendisi vefat ettiğinde de aynı mezar kazılıp içindeki kemikler bir yana konulup oraya gömü işlemi yapılıyor. Bunlar uygun değildir. İnsanlar hayatteyken de öldüğünden sonrada saygıya değerdir. Az önce dediğimiz şartlar haricinde mezarların kazılıp içlerinden kemiklerin alınması ve yeni bir gömü yapılması hususunu doğru bulmuyoruz". Konuyu ilettiğimiz Mezarlıklar Daire Başkanlığı yetkilileri ise şöyle konuştu; "Elimizde müftülüğün onaylı imzalı yazısı var. Şimdi bu bir çelişkidir. Cennet-ül Baki, Suudi Arabistan’da bulunan ve peygamber dönemimizden bu yana varlığını sürdüren tek mezarlık. 4 parçaya ayrılmıştır, 1500 yıldır kullanılır. Tamamı dolunca arazide düzeltme işleri yapılır ve üstüne yeni gömüler yapılır. Toprak altında çürümenin hızlanması için asit ve bakteri kullanıldığı söylenir. İslamiyet’e göre mezarlarda herhangi bir süsleme ya da üst yapı gibi bir işlem yoktur. Suud Kralı öldü, başına levha bile koyulmadı. Bunu dinen uygun bulmuyorlarsa da Cennet-ül Baki önlerinde örnektir.”

Son olarak mezarlıkların temizliği konusuna da değinen yetkililer, İzmir Mezarlıklar Daire Başkanlığı olarak tüm İzmir’de 1857 mezarlıktan sorumlu olduklarını ve iki bayramdan öncede tüm mezarlıklarının bakımının yapıldığı söylediler.

Bertan BAK / EGE HABER (egehaber.com'un özel haberidir)

Ege Haber yazarı Ahmet Özsoy'un 30 Eylül 2015 tarihli yazısı


Son Güncelleme: 02.10.2015 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandas 1 yıl önce

Sevgili aziz başkan bu daire başkanınıhemen ggörevdenaalmalısınız. Hata yapanıkollama bbaşarıhemen gelir

Avatar
konakli 1 yıl önce

Defin müdürükimse al ggörevden hesap sor sayınbBaşkan. Kimse belediyenin menfaatleri üs türdeddeğildir.

Avatar
Mualla 1 yıl önce

Ahmet özsoy gibi oturduğu yerden ve hiç araştırmadan, sorup soruşturmadan eline kalem alan meslektaşınıza iyi bir ders vermiş oldunuz. Tebrikler.

Avatar
vatandas 1 yıl önce

Yapılanyyorumlarıllütfenaayrım yapmadan yaziniz

Avatar
yorumlarınıyazin 1 yıl önce

Sevgili aziz başkanaaradığınız parklarındagelen mmüdürleribirbirleriyle uuğraşmaktan halka hizmeti unutulan. Sadece araştırınyeter

Avatar
yasin 1 yıl önce

kopluca mezarlıgı ne lan uydurmuslar kokluca olmasın o