21 Mart 2015 Cumartesi 12:58
Öcalan'ın Nevruz Mesajı...
Sırrı Süreyya Önder mektubu okumaya bir gün kendisi gelecek diye başladı...

Mektupta şu ifadeler yeralıyor.


Mektupta şu ifadeler yeralıyor.

"Türkiye'ye karşı verilen 40 yıllık mücadelenin sonlandırılması için bir kongreyi gerekli görüyorum"

"Kongremiz toplanıp yeni bir dönem başlatmalı"

"Anayasal vatandaşlığı eşit ve özgür yaşamı esas alan dönemin startı verilmeli"

PKK'nın Türkiye'ye karşı yürüttüğü 40 yıllık silahlı mücadeleyi sonlandırması için, zamanın ruhuna uygun olarak kongreyi toplaması gereklidir.

- Barış için yürüttüğümüz mücadelede eşik noktasına gelinmiştir.

- Çatışmalı süreçten sonra barışın olduğu bir sürece giriyoruz.

- Çağrısını yaptığım kongre ile yeni bir dönem başlayacak.

- 90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalı sürecini aşıp bir geleceğe doğru yürüyoruz.

40 yıllık mücadelememiz başarıya ulaşmıştır.

- Dolmabahçe'de 10 maddelik deklerasyon için adım attık.

İŞTE ÖCALAN'IN MEKTUBUNUN TAMAMI

"Tüm halklarımıza;
Barışın, eşitliğin, özgürlük ve demokrasinin yanında yer alan tüm halklarımızın ve dostlarımızın Newroz'unu selamlıyorum. Emperyalist kapitalizmin ve despotik yerel işbirlikçilerinin tüm dünyaya dayattığı Neo liberal politikaların yol açtığı kriz, bölgemiz ve ülkemizde çok yıkıcı bir şekilde yaşanmaktadır. Halklarımızın ve kültürlerinin etnik ve dini farklılıkları, bu kriz ortamında, anlamsız ve acımasız kimlik savaşlarıyla tüketilmektedir. Ne tarihi ne çağdaş, ne de vicdani ve siyasi değerlerimiz bu tabloya asla sessiz ve bigâne kalamaz. Bilakis acil bir müdahale, dini inançlarımız, siyasi ve ahlaki sorumluluğumuzun gereğidir.
Ülkemiz halklarının, demokrasi, özgürlük, kardeşlik ve onurlu barışı için yürüttüğümüz mücadele bu gün tarihi bir eşiktedir. Kırk yıllık hareketimizin acılarla dolu geçen bu mücadelesi boşa gitmediği gibi aynen sürdürülemez bir aşamaya da varmış bulunmaktadır. Tarih ve halklarımız bizden dönemin ruhuna uygun bir demokratik çözümü ve barışı talep etmektedir. Bu temelde tarihi Dolmabahçe Sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklerasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız.

Deklarasyon gereği ilkelerde mutabakat oluşmasıyla birlikte PKK'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı yaklaşık kırk yıldır yürüttüğü silahlı olan mücadeleyi sonlandırmak ve yeni dönemin ruhuna uygun siyasal ve toplumsal strateji ve taktiklerini belirlemek için bir kongre yapmalarını gerekli ve tarihi görmekteyim. Umarım ilkesel mutabakata en kısa sürede varıp Parlamento üyeleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonundan geçerek bu kongreyi başarıyla realize etme durumunu yaşarız. Bu kongremizle birlikte artık yeni dönem başlamaktadır. Bu yeni dönemde, Türkiye Cumhuriyeti dahilinde özgür ve eşit Anayasal yurttaşlık temelinde demokratik kimlik sahibi demokratik toplum olarak, barış içinde ve kardeşçe yaşama sürecine giriyoruz. Böylelikle 90 yıllık Cumhuriyet tarihinin çatışmalarla dolu geçmişini aşıp gerçek barış ve evrensel demokrasi kriterleri ile örülmüş bir geleceğe yürüyoruz. Newroz'un gerçek tarihine yaraşan da huzurunuzda böyle bir aşamayı selamlamaktır. Ve lakin ülkemiz ve halklarımız için doğru olan olgular, aynı zamanda kutsallarla dolu bölgemiz için de geçerli olmak durumundadır. Kapitalist emperyalizmin genelde son iki yüz yıllık, özelde son yüz yıllık gerçeği şudur: Ulus devlet milliyetçiliği temelinde etnik ve dini kimlikleri özüne ters biçimde içe doğru kapatıp birbirlerine düşman etmek, yani böl-yönet politikasına uygun olarak varlığını acımasızca günümüze kadar sürdürmek!

Bilmeliyiz ki Ortadoğu üzerindeki emellerinden vazgeçmeyen Emperyalist güçlerin yol açtığı son zorbalık IŞİD görüntüsünde ortaya çıkmıştır. Barbarlığın bile anlamını zorlayan bu örgüt, kadın çocuk demeden, Kürtler, Türkmenler, Araplar, Ezidiler, ve Asuri-Süryaniler başta olmak üzere bütün bölge halklarına ve inançlarına dönük vahşice katliamlar sergiledi.

Artık gün bu acımasız ve yıkıcı tarihi sonlandırıp gerçek geçmişimize uygun barış, kardeşlik ve demokrasiye geçiş yapma günüdür. Doğru bildiğim ve inancım gereği; çatışmacı, tüketici, yıkıcı milliyetçiliğin doğurduğu ulus devletleri demokratik siyasetle aşarak açık demokratik kimliklerle bir ortaklaşmaya geçmenin mecburiyetidir. Bunun için ulus devletleri kendi içinde demokratik siyasetle demokratik ortaklaşmanın yeni bir türünü gerçekleştirmeye ve yine ulus devletleri kendi aralarında Ortadoğu'nun demokratik ortak evini inşa etmeye çağırıyorum.

Ayrıca bugün vesilesiyle mahşeri topluluğunuzun ezici çoğunluğunu teşkil eden özgürlüğe kanat çırpan kadınları ve gençleri önümüzdeki dönemin ekonomik, sosyal, siyasal ve güvenlik alanlarında özgürlük ve eşitlik mücadelesinde en aktif bir biçimde yer almaya ve başarmaya çağırıyorum. Ayrıyeten hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobani direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen 'Eşme ruhunu' halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır. Tekrar bu tarihi Newroz'un şahsınızda tüm insanlık için büyük hayırlara vesile olması dileğiyle selamlıyorum.

Yaşasın Newroz,
Yaşasın Halkların Kardeşliği…
"Aralarında Demokratik Toplum Kongresi'nin de (DTK) bulunduğu tertip komitesince düzenlenen Nevruz kutlamasına katılmak için kentin farklı noktalarından belediyeye ait araçlarla parka ücretsiz taşınan vatandaşlar, yoğunluk nedeniyle yaklaşık bir kilometre mesafede araçlardan inerek, yaya olarak alana geldi.

Diyarbakır'da çok erken saatlerden itibaren dolan Nevruz Alanında şimdi Öcalan'ın mektubu okunuyor. Merakla beklenen mektubun Kürçesini Pervin Buldan okuyor.. Ardından Sırrı Süreyya Önder Türkçesini okuyacak
Mesajın ana başlıkları şöyle: Öcalan Kandil'e silahsızlanma kongresi toplanıp yeni bir dönem başlatılmalı. Çağrısını yaptığım kongreyle yeni bir dönem başlayacak. Çatışmalı süreçten sonra barışın olduğu sürece giriyoruz.Gün barış ve kardeşliğe geçme günüdür.

Cumhurbaşkanı’nın “Olumlu bakmıyorum” açıklaması gündeme adeta bomba gibi düştü. HDP kulislerinde bu açıklama, Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki görüş ayrılığı olarak yorumlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, süreçte, “üçüncü göz” olacak İzleme Heyeti’ne ilişkin, “olumlu bakmıyorum” mesajı gündeme bomba gibi düşerken, Hükümet ile HDP arasında, Abdullah Öcalan’ın bugün Diyarbakır’daki Nevruz töreninde okunacak mesajı konusunda da kriz yaşandığı iddia edildi.


Siyaset kulislerine yansıyan iddiaya göre, Öcalan’ın önceki günkü ziyaret sırasında HDP heyetine ilettiği mesajındaki bazı ifadelere hükümet kanadından itiraz geldi ve bunların değiştirilmesi, Nevruz’da da bu şekilde mesajın kamuoyuna aktarılması istendi. HDP ise bu talebi, “Bizzat ifade ettiği şekilde bu cümleler yer alacak” diyerek reddetti. Metin krizi konusunda dün gün boyu taraflar arasında telefon diplomasisi yaşanırken HDP, Pervin Buldan’ın Türkçe, Sırrı Süreyya Önder’in ise Kürtçe olarak mesajı Öcalan’ın birebir ifadelerinin yer aldığı, “orijinal” haliyle okumaları kararı aldı. Kürtçe çevirisi de bu çerçevede yaptırılan Öcalan’ın orijinal mesajının dün karayoluyla Önder tarafından zarf içinde Diyarbakır’a götürüldüğü öğrenildi.
Son Güncelleme: 21.03.2015 13:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.