26 Ocak 2017 Perşembe 11:58
Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Yıldırım'ın konuşmasında ön plana çıkan başlıklar

Erzincan'da başlayan ve sonra büyüyen yargıyla ilgili bir takım gelişmeler, yargıyla ilgili yeni bir reformu gündeme getirdi. Burada amaç yargıdaki adam kayırmacılığını ortadan kaldırmaktı. Bir tehlikeyi bertaraf ederken, başka bir tehlikenin kapımızı çaldığını fark edemedik. Bizim memlekette bir tabir vardır. "Tatarından kurtardık beterine yakalandık"

Kamu vicdanını yaralayan bir takım gelişmeler yargı ile ilgili bir takım değişikliği gündeme getirdi. Buradaki "Amaç adalet mülkün temelidir" prensibini yerine getirmektir. FETÖ'cüler sinsice yürüttükleri faaliyetleri aleni hale getirmiş ve yargıyı kirli emelleri için kullanma cihetine gitmiştir. 17-25 Aralık süreci bu aymazlığın zirveye ulaştığı alanlar olarak karşımıza çıktı. Bütün bunları birlikte yaşadık.

Yargının hakettiği güveni kazanmasıiçin yargılamada hızlanmamız lazım. İnsanlar geç kalan adalet adalet değildir. Adaletin erken tecelli etmesi yüreğinin soğumasını arzu ediyor.

17 Aralık dosyalarından savcıların en son haberi oldu. Birisi polis ihbarda bulunuyor. Sınırsızca hukuka uymayan deliller toplandı. Sonunda bütün foyaları ortaya çıktı.

EN YAKINIMI DİNLEDİLER

İsim vermeyeceğim Benim en yakınımdaki birine dinleme yaplıyor. Gidiyorum söylüyorum. böyle bir şey yok. diyorlar.

UYAP'a bakıyorlar, polise bakıyorlar bir şey yok. Sonra bu dinleme kesiliyor. Bir süre sonra tekrar başlıyor.

Bu dosya 17 Aralık'ta karşımıza çıkan dosya.  tamamen yasadışı bir işlem. Bu camiaya yakışır mı? Bu camianın itibarını aşağı çeken bir sürü olay yaşadık. Allaha şükür bunlar geçti.

15 temmuz bir milattır. O gece savcılarımız çok güzel iş yaptı. Bu darbenin başarıyla alt edilmesinde büyük gayret gösterdiler.

SİZE KAZIK ATTILAR

"Bu alçak FETÖ'yle ilgili temizlikte yargıdaki başarımız, diğer kurumlara göre çok daha iyi durumda. Bu tesadüfi değil. Çünkü siz en önce yüzleşen kurumsunuz. 2010 referandumundan sonra FETÖ'cüler su yüzüne çıktılar. Size kazık attılar ve kendilerini ifşa ettiler. O kadar öz güven sahibiydiler ki 'Artık bize kimse bir şey yapamaz...' Orada listelerde ayıklama yaparken kendilerini ele verdiler ve günü geldiğinde de hepsini teker teker tespit edip ayıkladınız. Bugün 3 bin 581 hain sizin aranızda artık yok. Bu önemli bir gelişme. Ayrıca yardımcı personelden 4 bin 235'ini yine sistemden temizlediniz." dedi.

Her ne kadar ihanet yapmış, suç işlemişlerse de Türkiye bir hukuk devleti. Hakkını sonuna kadar arayabilir. Bu mekanizmayı devreye alacağız böylece etkin itiraz sistemini başlatmış olacağız. Bugün yargı mensupları işte FETÖ bağlantılı olanların görevine son veriliyor. Danıştay'a gittiler. Danıştay "ben bunlara bakamam" diye geri gönderdi. Dolayısla tekrar itirazlarını yapabilecekler ve artık mahkemeler ben bakmam diyemeyecek.

İstinaf mahkemeleri yüksek ayrgının yükünü azaltacak.

223 adalet sarayı inşaa ettik. Gerekirse yenileride inşaa edilecektir. Hakim ve savcı sayılarında yüzde 70'e varan artış temin ettik.

OHAL'İ BİZ DEVLET İÇİN LAN ETTİK

OHAL vatandaş için ilan edilmedi. Devlet olarak kendimize ilan ettik. Bu alçak örgütü başka türlü temzileme şansımız yoktu

Bunun için OHAL devam edecek. OHAL dolayısıyla memuriyetten çıkarılanlarla ilgili yargı yolu biliyorsunuz kapalıydı. Bu yüzden de 70 bin civarında bireysel başvuru ile Anayasa Mahkemesi'nde bekliyor. Şimdi yaptığımız en son düzenlemeyle, bakanımız bahsetmedi, ben bahsedeyim, itiraz yolunu hukuki bir zemine kavuşturduk. Bu idari işlemler her Bakanlıkta her kurumda bugüne kadar yapılageldi, buna da imkan veren KHK hükümleri var. Bunu yeterli görmedik, ileride bu davaların AİHM'e gitme ihtimaline karşı bir yeni düzenleme yaptık. Bir İtiraz Komisyonu oluşturduk.

Yargılama yolunu açmış oluyoruz ama bu ülkeyi yıkmaya çalışanlar, tekrar sağdan soldan, arka kapıdan içeri giremezler. Bunu da bilsinler. Böyle bir imkan yok. Bu kadar büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız, yılların biriktirdiği yıkıcı bir faaliyetle karşı karşıyayız, ola ki tek tük kazaya kurban gidenler olabilir, mümkündür, bunların mağduriyetlerini önlemek hukuk devleti olarak da bizim görevimizdir. Bunun için bütün hukuki mekanizmaları eksiksiz çalıştırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. "

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.