04 Kasım 2016 Cuma 16:48
VİZE MERKEZİ İLE BULGARİSTAN VİZESİ NASIL ALINIR?

Avrupa Birliği’ne (AB) üye olan ülkelerden biri olan Bulgaristan Cumhuriyeti, sınırları içerisine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep ediyor. Bu işlem ise belirli kurallara bağlı olarak belirli şartlar ve gereksinimler karşılandığında olumlu bir şekilde sonuçlanır. Bulgaristan vizesi birkaç farklı türde verilse de en çok kullanılanı “C” tipi olarak tanımlanan kısa süreli turistik vize olarak öne çıkıyor. AB üyelerini ve birkaç topluluk dışı ülkeyi kapsayan Schengen Anlaşması’na kısmi olarak dâhil olan Bulgaristan, bu sözleşmeyi imzalamayan Türkiye gibi yabancı ülke vatandaşlarına verdiği vizenin kullanım koşullarını da kısıtlıyor. Zira Bulgaristan vizesi ile sadece bu ülkeye seyahat edilebiliyor. Ancak başka bir Schengen bölgesi toprağına giriş yapmak için kullanılamıyor.

Bu balkan ülkesine vize alırken pek çok ayrıntıya dikkat edilmesi gerekiyor. Örneğin, öncelikle ziyaretin amacına göre hangi vize türüne başvuru yapılacağı değişebiliyor. Şahsın mesleği ise hazırlaması gereken evraklarda farklılık olmasına yol açabiliyor. Çalışmaya veya eğitim görmeye gidilirken yapılacak başvuru ile bir davet üzerine yapılacak vize talebinde dahi farklı adımlar izlenmesi gerekebiliyor.      

Bu işlemlerin karmaşası ise bazen sorunlara yol açabiliyor. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan eksiklikler nedeniyle yapılan başvuruların olumsuz sonuçlanması veya işlemlerin uzaması ise can sıkabiliyor. Bu duruma getirilen çözüm ise aslında çok basit; her hizmetin bir uzmanın olduğu modern dünya düzeninde bu işin uzmanları ile çalışarak uygun adımları takip etmek vize taleplerinin de daha sorunsuz tamamlanmasını sağlayabiliyor. Elbette bu hizmetler Bulgaristan vizesi için de geçeri…

 

YETKİLİ VİZE BAŞVURU ARACISI

Sınırların keskin bir şekilde belirlendiği günümüz dünyasında ülkelerin birbirileri ile sürdürdükleri çeşitli ilişkiler de belirli kurallar çerçevesinde devam ediyor. Bunlardan biri olan diplomatik bağlar içinse yurtdışındaki temsilcilikler görev üstleniyor. Büyükelçilikler daha çok ülkeyi yabancı topraklarda temsil etmek ve bağların sürekliliğini sağlamayı üstlenirken, konsolosluklar vize ve vatandaşlık gibi taleplerin karşılanması için çalışıyor.

Bu kurumların üstlendiği sorumluluklar yerine getirilirken daha verimli çalışma sağlanabilmesi için bazı ayarlamalar da yapılıyor. Bunlardan biri ise vize gibi başvuruların bazı aracı kurumlar tarafından yapılması. VFS Global, Bulgaristan tarafından Türkiye’de yetki verdiği yetkili acenta olarak bu görevi üstlenen kurum durumunda bulunuyor.

En basit şekliyle, yurtdışına gitmek isteyenler adına konsolosluğa vize başvurusu yapan kuruluşlar olarak tanımlanabilecek olan vize başvuru merkezleri, bu hizmetleri ile işlemlerin daha doğru şekilde ilerlemesinde aracılık yapıyor. Bu işbirliği aynı zamanda ülke temsilciliklerinin kapılarının önünde vize başvurusu için gelen insanlardan dolaylı yollardan hizmet sunduğunu söyleyen yetkisiz kurum ve kişilere karşı da alınan bir önlem.    

VFS Global Bulgaristan için yapılan başvuruları birkaç aşamada ilerleterek vize alınmasında resmi olarak yardımcı oluyor. İlk olarak belirlenmesi gereken ziyaret amacı. Daha sonra gerekli evraklar eksiksiz olarak istenen şekilleriyle hazırlandıktan sonra vize merkezine teslim edilir. Ortaya çıkan vize başvurusu hizmeti bedeli ve konsolosluk tarafından istenen ücretler ödendiğinde ise artık bekleme süreci başlar. Çoğu zaman pasaport ve vize, belirlenen süreler içinde başvuru sahibine verilebiliyor. Elbette ek evraklar, randevu veya parmak izi gibi ek istekler talep edilmezse…

 

VİZE MERKEZİ DANIŞMANLIĞI

Ülkeler tarafından yetkilendirilen vize merkezleri başvuruları gerekli yerlere iletseler dahi ortaya çıkabilecek “küçük” sorunlarla başvuru sahibi tek başına ilgilenmesi gerekiyor. Bu noktada ise vize danışmanlık merkezleri devreye giriyor. Vize alanında uzmanlaşmış olan bu kurumlar, sürecin en başından itibaren müşterilerine konu ile ilgili tüm adımlarda eşlik ederek başvuruların en hızlı ve sorunsuz şekilde tamamlanmasında yardımcı oluyor. Her şey eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra ise evrakların konsolosluğa iletilmesi için yetkili acentaya teslim ederler. Daha sonra ise müşterilerine geri vermek için takibini yapıp teslim alırlar.

Vize merkezinde sadece gerekli belgelerin toplanmasında ve nasıl hazırlanması dışında bazı farklı gerekliliklerin yerine getirilmesinde de görev üstleniyor. Örneğin vize talebinde istenen yolculuk ve konaklama zaman bilgilerini sunabilmek için talep edildiğinde uçak bileti alabiliyor veya gidilecek ülkede otel rezervasyonu yapabiliyor. Ayrıca vize verilmesi için gerekli zorunluluklardan biri olan Seyahat Sağlık Sigortası yapılmasında yardımcı oluyor, konsolosluk randevu verdiğinde müşterisine eşlik ediyor veya gerekli bilgileri de veriyor.

Tabii hizmetler bunlarla da sınırlı değil. Bulgaristan vatandaşlığı için yapılacak başvurularda veya uzun süreli Bulgaristan oturum izni için hizmetleri de olabiliyor. Yabancı bir ülkeye gitmeden önce alınması gereken vize için işlemler karmaşık görünse de işin uzmanı vize merkezi aracılığı ile süreç daha da basit hale dönüşebilir.


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.