08 Ağustos 2015 Cumartesi 11:45
“Erken seçimin ülkeye maliyeti olacak”
 CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu 

Tahminime göre koalisyon olmayacak. Öyle bir görüntü var şu an. Erken seçim sinyalleri verilmeye başlandı. Ancak kesin sonuç ne olur tam bilemiyoruz; Genel Başkanımız açıklama yapacaktır. AKP içerisinde hala Cumhurbaşkanı etkisi büyük bir oranda hissediliyor, Sayın Davutoğlu tek başına karar veremiyor. Çünkü koalisyon olmama kararı Sayın Davutoğlu’nın kararı değil; büyük bir ihtimal Cumhurbaşkanı’nın kararı. Şu an böyle bir izlenim var ama Türkiye’de siyasette bir saat sonra nelerin olacağını kimse kestiremez. Dolayısıyla şu an koalisyon kararı zayıf gibi görünüyor. Ama bir saat sonra, bir gün sonra neler olur bunu bilemeyiz. Pazartesi’yi bekleyeceğiz. Biz Genel Başkanımızın yaptığı açıklamasının arkasındayız. 

Bu ülke için, bu millet için, halk ve toplum için fedakarlık yapılacaksa Genel Başkanımızın dediği gibi o fedakarlığı yapacağız. Çünkü bu ülke hükümetsiz kalamaz, yönetimsiz kalamaz. Etrafımızda olan gelişmeleri herkes görüyor. Ekonomideki olumsuz gelişmeleri, sınrılarımızdaki olumsuz gelişmeleri, dış ilişkilerdeki olumsuz gelişmeleri herkes görüyor. Dolayısıyla bunlar ekonomimize, ülkemize, demokrasimize yansıyor; bunun bir an önce bitmesi gerekiyor. Bu bağlamda da biz parti olarak gereken fedakarlığı tabanımız istemese de yapacaktık, yapacağız da, hala daha bunun arkasındayız. Ama maalesef rant uğruna, yönetim uğruna, bir takım idealler uğruna bu ülke kurban ediliyor. Herkes vatandaşı düşünerek, ülkesini düşünerek hareket etmeli. Bazı eksikliklerin gözardı edilmesi gerekiyor. Biz de bunu yaptık, yapacağız. Ülkenin durumu şu an içler acısı, bunun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Her partinin bu bağlamda Cumhuriyet Halk Partisi gibi fedakarlık yapması lazım. Bir takım paylaşımlar uğruna, bir takım bakanlıkların alınması uğruna bu devletin kaynaklarını yönetmek hevesi üzerine kurulu bir siyaset değil de, halkın, toplumun milletin isteği, ülkenin çıkarı doğrultusunda hareket edilmesi gerkiyor. Koalisyonda en büyük şartlarımızdan biri de partimizin seçim döneminde halka sunmuş olduğu programları uygulamaktır. Aksi halde koalisyonda olmamızın bir anlamı yok. Bu istekler partimizin iç dinamiklerinden gelen, partimizin bir takım hedefleri uğruna değil, halk için istenilen hedefler. Agari ücretin bin 500 lira olmasını halk için istiyoruz, partimizin menfaatleri için istemiyoruz. Mazotun 1 buçuk lira olmasını ben partimizin içindeki insanlar için istemiyorum halkım için istiyorum; hangi partiden, hangi etnik kimlikten olursa olsun. Onların daha huzurlu, sosyal anlamda daha iyi şartlarda yaşaması için bu istekleri hedefliyoruz. Bu hedefleri gerçekleştirmeden koalisyon kurmanın bir mantığı yok. 

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok 

Ülkemiz için hayırlı olacak bir sonucun gerçekleşmesini temenni ediyoruz. Şu an kesin birşey söyleyemeyiz. Nasıl bir öneriyle gelecekler onu bekliyoruz. Karşılıklı şartların neler olduğu, nelerin kabul edilip nelerin edilmediği belli olduktan sonra bir yorum yapabiliriz. Bizim istediklerimiz de buna göre şekillenir. Partimiz daha önce koalisyon şartlarını açıkladı. Dolayısıyla o listede yer alan şartlar olmazsa olmaz diyoruz. 
AK Parti İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli

Pazartesi yapılacak görüşmeyi sürecin bir parçası olarak görüyoruz. Umarım vatan ve millet için hayırlı olur. Biz baştan beri samimi bir şekilde ülkenin hükümete kavuşması için bir süreç yürütüyoruz. Herşey olabilir hayırlısı ne ise o olsun. Ülkenin bir an önce hükümete kavuşması, eğer hükümet olmuyorsa da halkın iradesine müracat edilerek sürecin bir an önce bitmesinin istiyoruz. Hangisinin daha iyi olduğunu partinin yetkili kurulları bilir. Açıklamalar baştan beri aynı, hükümetin bir an önce kurulması için gerekli olan samimi çabayı gösteriyoruz. Ancak bu çaba yeterli olmazsa bir an önce millet iradesine gidilmesinde de hiçbir sakınca görmüyoruz; erken seçime de hazırız. CHP’nin şartlarının uygulanması mali disiplinle ilgili bir konu. Dolayısıyla görüşmelerde bu konu mali disiplin içerisinde değerlendiriliyor. 

“UMUTLU DEĞİLİM”
CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır

AKP’nin baştan beri CHP koalisyonuna sıcak bakmadığını düşünüyorum. Başbakan Davutoğlu Cumhurbaşkanı’ndan görevi aldıktan bir gün sonra İl Başkanlıklarına yazı gönderiyor “erken seçime hazır olun” diye. Bunlar sanki tribüne oynanan tiyatro sahnesi gibi. Önemli olan halkın gönlünde yatan neydi? Sandık sonucunda ülkenin yönetiminden memnun olmayan yüzde 60’lık bir blok oluştu. Halkın gönlünde yatan bunların koalisyon kurmasıydı. Ama bu günkü ekonomik şartlarda ülke ekonomisini hiçe sayan, bugünkü terörü hiçe sayan “illa ki ben diktatör olacağım” diyen bir anlayış ne yazık ki erken seçimi dayatıyor. Cumhurbaşkanı’nın talepleri üzerine bunlar oluyor. Daha görüşme sürecinin içerisinde, başında, ortasında ve sonunda Cumhurbaşkanı “erken seçim olacak, erken seçim olmalı” diyebiliyor. Meclis iradesine, halkın iradesine müdahale ediyor. Ben umutlu değilim açıkçası; erken seçim dosyasını meclise dayatacaklarını düşünüyorum. Azınlık hükümeti ile seçime gidilecek diye düşünüyorum. Seçim sonuçları ne kadar değişebiliriz derseniz eğer, biz seçimden korkmuyoruz; çünkü önseçimden geldik. CHP bundan güçlenerek çıkacaktır ancak bunun ülkeye ciddi bir maliyeti olur. Barış getirilmediği sürece, bu ülkenin sorunlarına çözüm getirilmediği sürece bu seçimin de çözüm yaratacağını düşünmüyorum. Görüşlerimiz ve koalisyon şartlarımız sunulduğu zaman “göreceğiz, bakarız” gibi cevapları alındı. Tabi biz burada AKP’li arkadaşların da olaya tek başlarına hakim olmadıklarını hissediyoruz, görüyoruz. Genel Başkanımız, Merkez Yönetme Kurulu değerlendirecek deniliyor. Ancak Davutoğlu Tayyip Bey ile görüşmeye gidiyor; tek adam partisi konumunda. Görevinden ayrılmış olmasına rağmen Tayyip Bey hala tek adam gibi partiyi yönetmeye çalışıyor. Türkiye’nin siyasi tarihinde baktığınız zaman bu tip siyasi partiler liderleri partinin başından ayrıldıktan sonra bitmiştir. AKP’nin de bundan sonraki süreçte inişi kaçınılmazdır. 

“HDP İNSANLARI KANDIRDI”
AK Parti İzmir Milletvekili Cemil Şeboy

Benim istediğim geniş tabanlı, MHP’nin de içinde bulunduğu, AK Parti’nin ve CHP’nin de içinde bulunduğu bir koalisyon. Geniş tabana yansıyacağı için daha iyi olur. Ancak daha görüşmeler devam ediyor. Eğer hiçbir seçenek gerçekleşemezse erken seçim olur. AK Parti ve CHP şartlarını görüştüler değerlendirdiler şimdi de CHP Genel Başkanı ile Başbakanımız görüşecek. Bahsettiğim üç partinin koalisyon kurması ülke için daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü şu an ülkenin bu gibi geniş tabanlı hükümete ihtiyacı var gibi; böylesi daha doğru olur. Eğer erken seçim olduğu takdirde AK Parti oylarını yükseltecektir; bu çok açık birşey. HDP çünkü insanları kandırdı. “Ben de Meclise gireceğim, artık bu işi demokratik yollardan götüreceğiz” dedi ancak öyle olmadığını biliyoruz. Şu anda ülkeyi ne hale getirdiğine bir bakın; HDP’ye oy veren insanları kandırdı. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Prof. Dr. Nükhet Hotar

Toplantıyı gerçekleştikten sonra değerlendirmek daha iyi olur. Ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim. Halkımızın en az şekilde mağdur olacağı, ekonomimizin ve demokrasimizin dengelerinin en az sarsılmış halde çıkacağı, kardeşlik sürecinin, birlik ve beraberliğin devam edeceği bir ortamın en kısa sıra sürede tesis edilmesini temenni ediyorum. 

Batyr Berdiyev
Son Güncelleme: 08.08.2015 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.