29 Haziran 2016 Çarşamba 16:24
SEO Çalışması Yapılması Gerekli Midir?
SEO Çalışması Yapılması Gerekli Midir?
Günümüzde artık hemen hemen bütün işlerimizi interneti kullanarak bilgisayarlar ve telefonlar aracılığı ile gerçekleştirebiliyoruz. Bu yoğun kullanım sonucunda artık firmalar ve kurumlar kendi marka değerlerini artırmak veya ürün satmak ve hatta reklam yapmak amacıyla internet siteleri kurarak bunları kullanmaya başladılar. Kullanıcılar ilgilendikleri konuları bazı kelimeleri arka arkaya sıralayarak arama motorlarına yazdığı takdirde kendilerinin aradığı bilgileri içeren en uygun siteleri listeli olarak görebiliyor. İşte bu aşamada siteler arama motorlarında daha üst sıralara geçebilmek ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek amacıyla SEO çalışmaları yaptırıyor. Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasından oluşan SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO çalışmaları doğru ve kaliteli bir şekilde kişiler veya bu alanda deneyimli firmalar tarafından yapıldığı takdirde başarılı sonuçların alınması mümkün olurken yanlış veya yasal olmayan yöntemler kullanıldığı takdirler siteye zarar veren ve hatta sitenin alan adını kaybetmesine yol açacak kadar ciddi sonuçlara sebep olunabilir. Bu nedenle SEO çalışması yapan pek çok profesyonel firma ve ajans kuruldu. Bu yerler şu hizmetleri sunmaktadırlar.
 • Sitede içerikle ve sitedeki kullanımı içeren dolaşım hızı ile ilgili düzenlemeleri yapma
 • Sitenin geliştirilmesini sağlayan link paylaşımları, JavaScript gibi yöntemleri kullanma
 • Hedeflenen kelimeler üzerine içerik çalışmaları yapma
 • SEO konusunda site sahiplerine eğitimler verme
Google arama motorunda üst sıralara yükselmek isteyen site sahipleri ilk olarak Google’a reklam vermeyi tercih ediyor. Sadece reklam veriyor olmak reklamın yayınlandığı yerler için bir gelir olurken reklam veren kişiler için bir anlam ifade etmemektedir. Sıralamalarda üste çıkmak doğrudan sitenin tıklanma sayıları ile alakalı olmaktadır.
SEO çalışmalarının etkili bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka arama motorlarının hangi algoritmaları dikkate alarak çalışmalar yaptıklarının iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu alanda yer alan bilgiler oldukça karmaşık ve kesin doğrulara sahip olmayan pek çok değişkenin bir arada bulunduğu sistemlerden oluşmaktadır. Bu yüzden profesyonel bir SEO ile çalışmak, onun hizmetlerinden ve bilgisinden yararlanmak hem ekonomik olarak hem de zaman kaybı oluşmaması açısından yapılabilecek en mantıklı şeydir. Kaliteli şekilde hizmetler veren bir SEO size arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı garanti edemese de oldukça başarılı sonuçlar alınmasında elinden geleni yaparak siteyi iyileştirebilecektir. SEO çalışmalarında anlık başarılardan çok uzun süre sonra gelen başarılar daha önemli olmaktadır. İyi bir SEO ile çalışmak isteyen kişiler araştırdıkları SEO’larda şu özellikleri aramalıdır.
 • SEO alanında deneyimli olmalıdır.
 • Önceki çalışmalarına dair bir portfolyo sunabilmelidir.
 • Yasal kriterlere uygun olarak çalışmalı ve organik bir ilerleme sağlamalıdır.
 • Üst sıraları garanti edip etmediği sorulmalı, garanti veriyorsa tercih edilmemelidir.
 • Başarı kriterlerinin ne olduğu öğrenilmelidir.
 • Benzer siteler veya aynı şehirdeki farklı siteler üzerindeki başarıları yüksek olmalıdır.
 • Sitede yapılacak tüm değişiklerle ilgili her aşamada bilgi vermelidir.
SEO çalışmalarında başarı kısa sürede gelmemekte ancak uzun süreli ve devamlı olarak yapılan çalışmalar sonucunda başarıyı elde etmek mümkün olmaktadır. Fakat bazı SEO çalışanları farklı hileli yöntemler kullanarak kısa sürede sitelerin sıralamalarını yükseltebiliyor. Ancak bu durum arama motorları tarafından kısa sürede tespit edilebiliyor. Google gibi arama motorları bu haksız çalışmaların yapıldığını tespit ettiği anda siteyle ilgili engellemeler koyabilir veya sitenin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Bu bağlamda yapılan yasal olmayan çalışmaların en bilineni ve en çok kullanılanı ise gölge alan adları oluşturmadır. Yapay bağlantılar, linkler ve yönlendirmeler içeren bu çalışmalar faydalı olmak bir kenara dursun size rakip sitelerin gelişmesi için yaptığınız çalışmalar olarak ortaya çıkıp tamamen zararınıza sonuçlar doğurabilir.
Anahtar kelime yığınları oluşturarak köprü sayfalar oluşturan SEO çalışmaları da arama motorları tarafından fark edilmektedir. Arama motorlarının en belirleyici unsuru olan kullanıcıların deneyimleri konusunda da siteler köprü sayfalar oluşturduğu takdirde başarısız sonuçlar almaktadırlar. Herhangi bir SEO ile ilgili aldığınız hizmetlerde böyle bir durumla karşılaşmanız halinde Amerika’da yer alan Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) www.econsumer.gov adresi üzerinden bir şikayette bulunarak sonuç almak mümkün olmaktadır.
 • SEO firmaları hiçbir sebep yokken mail göndermez.
Tamamı hazır kelimelerden veya şablonlardan oluştuğu fark edilebilen mailler teknik terimi ile spam olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda hiçbir şekilde geri dönüş yapılmamalıdır. Günümüzde internetten gelen her türlü e-postalara karşı olan bilinç bu tür maillere karşı da gösterilmelidir.
 • SEO firması hiçbir zaman en üst sıraları garanti edemez.
Zaman zaman bazı SEO firmalarının müşterilerine yaptıkları çalışmalar sonrasında arama motorlarında en üst sıralarda bulunabileceği iddiası ile karşılaşılıyor. Fakat organik ve yasal bir büyüme için bu durum mümkün olmamaktadır.
 • SEO firmaları her aşamada müşterilerini bilgilendirmelidir.
Bir SEO firması ile anlaşıldığı anda yapacakları çalışmalarla ilgili her adımda bilgi sahibi olmak talep edilmelidir. Siteler doğru ve yasal olmayan çalışmalar sonrasında tamamen ortadan kaldırılmaya gidecek kadar tehlikelerle karşılaşabilir. Bunlarla karşılaşmamak için SEO firmalarının siteniz üzerinde yaptığı tüm değişikliklerden haberdar olmalısınız.
 • Bilinçli bir şekilde seçim yapılmalıdır.
Oldukça önemli sonuçlara yol açabilen SEO çalışmalarında site sahipleri geleceklerini dikkate alıyorlarsa mutlaka belli şartları barındıran SEO firmaları ile birlikte çalışmalılardır. Örneğin, sitelerin aldığı reklamlarla veya sitelerin başka alanlarda verdiği reklamlar konusunda SEO çalışmaları yapan firmalar bazı yanlış uygulamalar yapıyor. Bu durumların engellenmesinde dikkatli olmalı ve SEOiçin harcadığınız paranın hangi alanlarda kullanıldığını mutlaka öğrenmelisiniz.
 • Yasal olmayan ve Google tarafından sitenin engellenmesi ve kaldırılması ile sonuçlanan çalışmalar nelerdir?
Haksız kazanç elde etmek için yanlış uygulamalar yaparak veya hiçbir şey yapmayarak sizden para alan SEO firmalarına karşı her konuda bilgi sahibi olmalısınız. SEO firmaları ile anlaşırken şu noktalara dikkat edildiği takdirde kendinizi sahte hizmetler veren dolandırıcı SEOfirmalarına karşı koruyabilirsiniz.
Gölge alan adlarına sahip olmamalıdır.
Diğer müşterilerine ait bağlantıları siteye eklememelidir.
Reklamlar konusunda arama sonuçları ile arama motorlarındaki sonuçlar arasındaki farkı belirginleştirmelidir.
Uzun anahtar kelimeler üzerinde çalışmalar yapmamalıdır.
Anahtar kelimeler anlaşılabilir olmalı ve doğrudan sonuca yönelik olarak kısa bir şekilde belirtilmelidir.
Sahte WHOIS bilgilerini kullanmamalıdır.
İlk sıraları garanti ettiğini iddia etmemelidir.
Takma adlarda çok sayıda takma alan adına sahip olmamalıdır.
Sitenin trafiği ile ilgili bilgileri sahte arama motorlarının verilerinden almamalıdır.
Kötü amaçlı ve casus içerikli yazılımlar kullanmamalıdır.
Alan adları geçerli ve güvenilir olmalıdır.
Hazırlayan: SEO Adresi
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.