18 Mart 2015 Çarşamba 11:58
Uşak Üniversitesine Uşaklı Rektör Adayı
Yaklaşan Uşak Üniversitesi’nin Rektörlük Seçimlerine, Uşaklı Prof. Dr. Ekrem Savaş’ta aday olduğunu açıkladı.
Prof. Dr. Ekrem Savaş yazılı olarak yaptığı açıklamada, “Ülkemizin kalkınmasını üniversitelerde gören Hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri 2006 yılında Uşak Üniversitesi ile birlikte 15 üniversiteyi kurmuştur” ifadesini kullanarak şöyle devam etti; “Üniversitenin kurulması Uşak ve Uşaklılar için belki de Uşak’ın il olmasından sonra en önemli olaydır. Üniversite içinde doğduğu toplumu iktisadi, kültürel, sosyal ve diğer açılardan aydınlatan bir güneş gibidir. İçinde bulunduğu topluma ancak kalkınmış üniversiteler yararlı olabilir. Üniversitelerin kalkınması ise evrensel ölçekte bağımsız, huzurlu ve mutlu bilim insanları ile mümkündür. Huzur ve barış ortamı ise ancak hakkaniyetli ve adaletli bir yönetim anlayışı ile gerçekleşir. Bundan dolayı, Uşak Üniversitesinde hep beraber “huzur ve barış” ortamını kurmak ve doğduğum büyüdüğüm Uşak’a vefa borcumu ödemek için rektörlüğe talibim.” Dedi.
Prof. Dr. Ekrem Savaş, otuz yıldan fazla akademik hayatı olduğunu, yüksek öğretim kurumlarının çeşitli kademelerinde idari görevler ve yurt dışında farklı ülkelerde hocalık ve proje yapmanın doğal bir sonucu olarak, Ulusal ve uluslararası arenada yüksek öğretim kurumunun yönetim anlayışlarını, karşılaşılan problemlerin çözüm yollarını yakinen gözlemleme ve tanıma imkânı bulduğunu da dile getirerek şöyle devam etti; “Ayrıca ülkemizdeki üniversite yönetim anlayışı ile diğer ülkelerdeki üniversitelerin yönetim anlayışlarını karşılaştırma fırsatım oldu. Bu deneyimlerimi sizlerle paylaşmak ve Uşak Üniversitesi’nin genç öğretim üyelerinin sahip olduğu enerjisini harekete geçirmek için “Stratejik Ortaklık” anlayışı içinde üniversitemizi beraberce yönetmek için aranızdayım. Üniversitelerin en önemli işlevlerinden birisi bilim üretmektir. Bilim ise bilimsel çalışmanın önemini kavrayan, bilimsel çalışmanın gücüne inanan, teşvik ve iltifat edilen, bilim insanları tarafından üretilir. Bu bağlamda “Marifetler İltifata Tabidir” anlayışı içinde hareket ederek hep beraber bilim üretmek, bilim dünyasına katkı sağlamak ve üniversitemizin tanınırlığını arttırmak için aranızdayım.” İfadelerine yer verdi.
PROF. DR. EKREM SAVAŞ KİMDİR?
1955 yılında Uşak‘ın Ulucak köyünde doğdu. İlköğretimini aynı köyde bitirdi. Orta ve Lise tahsilini sırayla Uşak Merkez Ortaokulu ve Uşak Lisesi’nde yaptı. 1980 yılında Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümünü derece ile bitirdi.
1977-1981 yılları arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında çalıştı. 1983 yılında yüksek lisans, 1986 yılında ise doktora ünvanlarını aldı.
1986-1987 yılları arasında Hindistan Hükümetinin Bursuyla Hindistan Utkal Üniversitesi ve Indian Teknoloji Enstitüsün’de “toplanabilme teorisi” üzerinde çalışmalarda bulundu.
1988 yılında doçent, 1993 yılın da ise profesör oldu.
1992 yılında Royal Society Bursu ile İngiltere’nin Leicester üniversitesinde bulundu.
1995-1997 yılları arasında YÖK-DÜNYA BANKASI Milli Eğitimi geliştirme projesinde görev aldı.
Ayrıca 1995 yılında YÖK bilim komitesine seçildi.
1997 yılında Dünya Bankası bursu ile Amerika da University of Florida, 2000 yılında ise Nato B bursuyla Indiana Üniversitesinde araştırmalar yaptı.
2003-2004 yıllarında Fulbright bursu kazanarak tekrar İndiana Üniversitesine profesör olarak gitti.
2006 yılında, hem University of North Florida, hem de Indiana Üniversitesinin davetlisi olarak bu üniversitelerde çalışmalar yaptı.
2010 yılında TÜBİTAK ARDEB Genel Yürütme kurul üyeliğine ve 2012 yılında ise Türkiye Bilimler Akademisi Asil üyeliğine seçildi.
Bugün bir çoklarının profesör olduğu bir çok öğrencinin doktora ve Yüksek lisans danışmanlıklarını üstlendi.
200 tanesi SCI tarafından taranan dergilerde olmak üzere toplam 280’nün üzerinde uluslararası bilimsel makalesi ve basılmış 2 kitabı bulunmaktadır.
7 tane uluslararası derginin editörlüğünü ve 100 ye yakın derginin bilimsel hakemliğini yapmaktadır.
Bugüne kadar 30 ’dan fazla uluslararası konferansa konuşma yapmak üzere davetli olarak çağrılmıştır. Ulusal ve uluslararası birçok konferansın düzenleme kurullarında bulunmuştur.
2004 yılında alanında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı American Biographical Enstitüsü tarafından Amerikan Şeref madalyası ödülü almıştır.
Aynı çalışma için 2004 Yılında yine yılın eğitimcisi ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca, çalışmalarından dolayı başta
2008 yılında İstanbul Ticaret Odasının Teşvik ödülü olmak üzere birçok ödül almıştır.
Fırat, Pamukkale ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinde görev yaptı.
2009-2013 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.
Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde görev yapmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli 3 çocuk babasıdır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.