03 Mart 2015 Salı 19:57
Kütahyalı İş Adamı Erkan Güral, TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nda
Türkiye’nin girişimcilik konusundaki en önemli adreslerinden biri olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu artık daha güçlü. Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu Genel Başkanı ve NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, yeni dönemde TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nda yer alacak.
NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral’ın da bundan sonra çalışmalarına destek vereceği TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nun Başkanlığını Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı yapıyor. Kurulda ayrıca Acun Medya Başkanı Acun Ilıcalı, Koton Mağazacılık ve Tekstil Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Gülden Yılmaz gibi önemli girişimciler de yer alıyor.
TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı 2023 için ülke olarak önemli hedeflere sahip olduklarını belirterek, “Çağdaş muasır medeniyet seviyesine erişmek, kişi başına düşen geliri 25 bin dolara çıkarmak, 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek, daha zengin, daha güçlü, demokrasisi güçlenmiş, dünya ekonomi ve politiğinde etkin rol oynayan bir ülke haline gelmek ve en önemlisi, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmak istiyoruz” dedi.
Erkan Güral’ın Başkanlığını yaptığı TÜGİK’in, Türkiye’de girişimcilik konusunda çok önemli bir rol oynağını kaydeden Ali Sabancı, "Ülkemizde eğer girişimci sayısını arttırmak istiyorsak, TÜGİK ve benzeri sivil toplum kuruluşlarının enerjisini ve desteğini yanımıza almamız şarttır. Hedeflerimize ancak bu şekilde ulaşırız" dedi.
Ali Sabancı, girişimcilerin değer yaratacak şirketler kurmalarının ve büyümelerinin yolunun sağlıklı bir ‘girişimcilik ekosistemi’ oluşturulmasından geçtiğini belirterek, sivil toplum, özel sektör ve kamuyu bu konuda birlikte hareket etmeye çağırdı.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun seçiminin de yapıldığı toplantıda yeni başkan Evrim Aras seçildi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada, kamu ihalelerinde kadın girişimciler için fiyat avantajı istedi.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile TOBB Genç Girişimciler Kurulu seçimleri tamamlandı. Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, Kadın Girişimciler Kurulu’nun yeni başkanı olurken, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığına yeniden seçildi. TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarına seçilenler dün TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen lansman toplantısında basınla buluştu.
Toplantının açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ali Sabancı ve Evrim Aras’ı tebrik ederek rol model olarak birçok insana yol açacaklarına inandığını belirtti. Her yıl 900 bin gencin istihdam piyasasına dâhil olduğunu ve bu gençlere iş bulabilmenin tek yolunun girişimci sayısını artırmaktan geçtiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu her yıl en az 90 bin yeni girişimci çıkarmak zorunda olduklarını söyledi. Girişimcilik konusunda Japonya örneğini veren Hisarcıklıoğlu, “Japonya’nın seviyesine çıkabilmek için ilave 2 milyon girişimci çıkarmamız gerekiyor” diye konuştu.
Kadın ve genç girişimciler konusunda artık gölün maya tuttuğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, 1.000 civarında kadın ve genç girişimci ile çıkılan yolda bugün 6 bin 405 kadın girişimci ve 8 bin 341 genç girişimci ile devasa bir yapıya ulaşıldığını anlattı. 2 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanlığına, 4 oda ve borsanın da Meclis Başkanlığına kadınların seçildiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Oda ve Borsa meclislerinde yer alan kadınlarımızın sayısı % 33 oranında arttı” dedi.
Hisarcıklıoğlu kamu alımlarında yerli malına yüzde 15 fiyat avantajı sağlayan düzenlemeye dikkat çekerek, “Yıllarca bunun mücadelesini vermiştik, en sonunda oldu. Buradan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’a çok teşekkür ediyoruz. Şimdi bunu, kadın girişimcilerin desteklenmesi noktasında bir adım ileri taşımamız gerekiyor” dedi. Kadın girişimciler için sağlanacak fiyat avantajı örneklerinin başka ülkelerde de uygulandığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bu sistem Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı eyaletlerde uygulanıyor. Bu eyaletlerde kamu alımlarında, kadın girişimcilerin kurduğu şirketlere fiyat avantajı sağlanıyor. Yani kadın girişimci daha pahalıya satsa bile devlet malı bu şirketten alıyor. Hatta bununla yetinmeyip kamu alımlarında kadın girişimcilerin kurduğu şirketler için kota konuluyor. Devlet mal alırken bu kotayı doldurmak zorunda kalıyor. Kamudan da bu tür desteklerin hayata geçirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras ise konuşmasında, “Çiçeği burnunda bir başkan olarak, kadının ekonomik özgürlüğünü eline almasının hele ki bu yaşadığımız şiddet dolu günlerde daha büyük önem arz ettiğini düşünüyorum” diye konuştu. Kadınların güçlerine sahip çıkmalarına ve topluma dalga dalga kadın duyarlılığının yayılmasına vesile olmak istediklerini söyleyen Aras, “Amacımız kadın girişimci sayısını arttırmak, kadın girişimcilerin niteliklerini çeşitlendirmek ve onlara iş planlarında yol göstermek, vizyonumuzu paylaşmak olacak. Projelerimize hız katarak, şimdiye kadar büyük özverilerle gelinen bu noktayı yeni fikirlerle daha da güçlendirmeyi arzulamaktayız. Kurulumuzdaki tüm güçlü ve güzel kadınlar; Genç kızlarımızı, kadınlarımızı cesaretlendirerek kendi hikayeleriyle ilham oluyor. Rol modellerimizin sayısı arttıkça, kendine daha fazla güvenen nesillerle ülkemiz daha da güçleniyor” dedi.(EFE)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.