24 Kasım 2015 Salı 10:12
Kütahya’da Klinik Araştırmalar Ve Etik Kurallara Başvuru İlkeleri Kursu
Türkiye Klinik Araştırmalar Altyapı Ağı (TURÇİN) ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Tıp Fakültesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Katip Çelebi Tıp Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği Klinik Araştırmalar ve Etik Kurullara Başvuru İlkeleri Kursu başarıyla tamamlandı.
Program DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören’in kısa açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından DPÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural, “Araştırma Etiğinin Temel İlkeleri Yarar sağlama ilkesi, Zarar vermeme ilkesi, Özerkliğe saygı ilkesi ve Adalet ilkesidir. Temelini güncel Helsinki Bildirgesi’ne dayanan ilkelerden alan iyi klinik uygulamaları, insanlar üzerinde yapılacak olan klinik araştırmaların tasarımı, yürütülmesi, kaydedilmesi ve raporlanmasına ilişkin etik ve bilimsel bir kalite standardıdır. İyi klinik uygulamaları, araştırmaya katılan gönüllülerin hakları, sağlığı ve mahremiyetlerinin korunduğu ve araştırmadan elde edilen verilerin güvenilir olduğuna dair topluma güvence verir. Bu kurs programı sonrası eğitimi tamamlayarak bu kurstan başarı belgesi almaya hak kazananlar Yerel Etik Kurullarda görev alabileceklerdir" dedi.
TUCRİN Müdürü Prof. Dr. Yeşim Tunçok, TUCRİN’in tanıtımını yaparak şunları söyledi: “Geçen yıl TUCRİN ile Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü ile Dumlupınar Üniversitesi 7. İşbirliği ortağı oldu. TUCRİN’in kuruluş amaçlarından biri Klinik araştırmalar alanında eğitim vermektir. Bunu da Dumlupınar Üniversitesi’nde gerçekleştirmekten son derece mutluyuz."
DPÜ TUCRİN Koordinatörü ve Düzenlenen Kursun Kalite Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Filiz Özyiğin, “Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören’e ve Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Hakan Vural’a destekleriyle, bu eğitim programını TUCRİN 7. İşbirliği ortağı olarak düzenliyoruz. Dumlupınar Üniversitesi, Kâtip Çelebi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Şifa Üniversitesi ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültelerinden toplamda 10 akademisyen eğitimimize destek verdi. Eğitimimize Türkiye’nin her tarafından yoğun talep oldu. Ancak Sağlık Bakanlığı Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu Kurs Düzenleme Yönergesi’ne göre katılımcı sayısı 80 ile sınırlandırdık.Yapılan kursun sonunda başarı ile tamamlayan katılımcılara Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu onaylı başarı belgesi verilecek. Bu belge ile katılımcılar Etik Kurullarda çalışabilmek ve klinik araştırmalarda bulunabilmek için önemli bir kriterde yetkinlik sağlayacaklar. Kurs süresince 2 adet ilaç ve tıbbi cihazlara yönelik uygulamalar ile grup çalışması yapacaklar” diye konuştu.
Kursa kursiyer olarak Dumlupınar Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi katıldı. (EFE)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.