27 Kasım 2015 Cuma 11:07
Kütahya Evliya Çelebi’de Bir İlk Daha
Kütahya’da ilk defa atanan Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Rahmi Özdemir, 8 ve 12 yaşlarındaki 2 çocuk hastaya, sadece İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılabilen kardiyak elektrofizyolojik çalışma ve dondurularak tedavi metoduyla criyoablasyon işlemini, DPÜ Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirdi.
Hastane Çocuk Kardiyolojisi Polikliniğe çarpıntı şikayetleri ile başvuran 12 yaşında ve 8 yaşında ki çocuk hastaların Dr. Rahmi Özdemir tarafından yapılan tetkik muayene sonuçlarında, ’Wolf Parkinson White Sendromu ve diğerine ise Supraventiküler taşikardi’ tanıları konuldu.
Bu ritim problemlerinin yaşamı tehdit eden sorunlara yol açabilme ihtimali olduğunu belirten Dr. Özdemir, "Çocuklarımızın birinde Wolff Parkinson White (WPW) Sendromu bulunmaktaydı. Bu sendrom; Kalbin doğumsal bir hastalığıdır. Preeksitasyon sendromu olarak bilinen bir grup hastalığın en çok bilinenidir. Çoğu insanda her hangi bir probleme neden olmazken, bazı durumlarda kalbin hızlı çalışmasına (taşikardi) neden olan aritmileri oluşturabilir. Bu aritmiler sıklıkla atrial fibrilasyon ve atrioventriküler reentran taşikardi (AVNRT)’dir. Bu aritmiler hastalarda çarpıntı, göz kararması ve hatta bazen baygınlığa neden olabilir. WPW sendromunun toplumdaki sıklığı 100 bin de 1’dir. Erkeklerde daha sıktır. Çoğunlukla çocukluk veya ergenlik yıllarında teşhis edilir. Çocuklar ve ergenlerdeki en sık taşikardi (kalbin hızlı çalışması) nedenidir.
Diğer çocuğumuz da ise Supraventriküler taşikardi (SVT) rahatsızlığı teşhislerini koymuştuk. Bu ise ara sıra kalbinizin egzersiz, yüksek ateş veya stres dışında bir sebeple çok hızlı atması anlamına gelir. SVT nöbeti sırasında kalbin elektrik sistemi doğru çalışmaz, kalbin çok hızlı atmasına neden olur. Nabız dakikada en az 180 atar ve dakikada 250’ye çıkabilir. Tedaviden sonra veya kendiliğinden kalp genellikle dakikada 60 veya 100 atım oranıyla normale döner. SVT hızla başlayıp bitebilir ve belirtileriniz olmayabilir. SVT sık, uzun süreli olduğunda veya belirtilerinize yol açtığında sorun haline gelir.
Bu iki vaka da çok sık görülmeyen bir rahatsız olup tedavisi ancak büyük hastanelerde yapılabilmektedir. Bu teşhisleri koyduktan sonra İzmir Behçet Uz Çocuk Hastanesinden gelen konuk öğretim görevlisi Doç. Dr. Cem Karadeniz hocamız ile beraber 4 saatlik bir işlem sonucunda katater-anjio laboratuvarında başarılı bir şekilde criyoablasyonu gerçekleştirdik.
Hastalarımızın genel durumları çok şükür iyi ve bir sonra ki gün taburcu edileceklerdir” dedi.(EFE)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.