07 Mart 2015 Cumartesi 20:11
İbrahim Yacan: Kadın İle Erkek Eşit Değil, Eşdeğerdir
AK Parti Kütahya Milletvekili Aday Adayı İbrahim Yacan, kadın ile erkeğin eşit değil, eş değer olduğunu ifade etti.
Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Yacan, Türkiye’de son 13 yıldır kadınlara yönelik bir çok yeniliklere imza atıldığını kaydetti.
İbrahim Yacan, şöyle konuştu: "Dünya Kadınlar Günü olarak anılsa da ’cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünü düstur edinmiş bir toplumun fertleri olarak bu önemli konuyu sadece yılın bir gününde dile getirmekle yetinemeyiz. Nitekim Sevgili Peygamberimiz, kadının önemini ilk insan hakları bildirgesi niteliği taşıyan Veda Hutbesinde de dile getirmiştir.Ülke nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlar en başta anne olarak çok önemli bir konumda bulunmaktadırlar. İşte tam burada kadınlarımızın uğradığı, uğratıldığı büyük değişime değinmek gerekmektedir. Sanayi Devrimi’nden sonra ortaya çıkan akımlar belki de en çok kadınlarımızı etkilemiştir. Kadınlarımız fıtratlarına pek de uygun olmayan durumlarla karşı karşıya kalmış, bu durum da toplumda bazı değerlerde erezyona neden olmuştur. Yaratıcı tarafından ilk görevi "anne olmak" olan kadın, maddi hayatın dayatıları neticesinde çoğu kez ilk görevini unutarak farklı alanlara yönelmiştir. Bu durum sonucunda manen ve madden mutmain olmayan bireyler ortaya çıkmıştır. Günümüz dünyasında çok yönlü insan hakları ihlali yaşanmakta bu duruma maruz kalanların başında ise kadınlar gelmektedir. Bu sebeple son 13 yılda ülkemizde insan hakları ve özellikle de kadın hakları ile ilgili kanunlar sürekli revize edilmiş, iyileştirilmeye çalışılmıştır. Kadınlara her yönde pozitif ayrımcılık sağlanmış, inançları nedeniyle temel hak ve hürriyetlerden mahrum bırakılan kadınların da bu vahim problemleri çözülmüştür. Son 13 yıldır bu konu ile ilgili çok yol kat edilse de yapılanlar ile yetinilmeyip, revize edilmesi gereken yasaların üzerine titizlikle gidilmeye devam edilmektedir.Kadın ile erkek elbette ki yaradılış itibariyle; biyolojik, fiziksel ve ruhsal olarak farklıdır. Eğer mutlak eşitlik iddiamızı sürdürmek istersek, bu sefer pozitif ayrımcılık olgusunu çöpe atmamız gerekmektedir. Hem pozitif ayrımcılığı destekleyip, hem de kadın ile erkeğin eşitliğini savunmak bir çelişkidir.Dünya Kadınlar Günü gibi özel bir günün olması dahi kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın kanıtı ve dolayısıyla kadın ile erkeğin eşit olmadığının göstergesi niteliğindedir. Bu sebeple kadın ile erkek eşit değil, eşdeğerdir.Kadın ile erkek arasındaki farklılıklar, kadın ile erkeğin aynı değerde olmadığını yani eşdeğer olmadığını göstermez. Aile kurumunun temel taşı olan kadınlarımızın, hayatın tüm alanlarına nüfuz edebilmesi için gerekli şartları hazırlamak bizim ilk vazifemizden biridir. Yeni Türkiye’yi kurma yolunda; bizi biz yapan, hayatın her alanında varlığını hissettiren, doğumdan ölüme kadar her an yanımızda olan kadınlarımıza büyük iş düşmektedir. Her açıdan çok iyi donatılmış nesiller yetiştirmek kadınlarımızın elindedir. Çünkü bize muvaffakiyet sağlayacak olan nesiller ancak fikir ve ruh dünyası zengin anneler tarafından yetiştirilmiş olan nesiller olacaktır. Tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum."(EFE)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.