29 Mayıs 2015 Cuma 10:05
Hafız Mehmet Efendi Paneli 11 Haziran’da
Gedizli Hafız Mehmet Efendi Paneli’nin 11 Haziran günü gerçekleştirileceği bildirildi.
Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve DPÜ İslam Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (DİMAM) tarihi ve kültürel dinamiklerini ve medeniyetin hafızası olan şehrin değerlerini bilimsel etkinliklerle tanıtmayı kendisine hedef edindiği belirtildi.
DPÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, yapkığı basın açıklamasında, "Daha önce, Ahteri ve Dönemi, Ergun Çelebi ve Kütahya Mevleviliği sempozyumları, Abdullah-ı İlahi Paneli gibi bilimsel etkinlikler düzenleyerek kültür ve medeniyet değerlerimizin anlaşılmasına hizmet etmeyi çalışmıştır. Yine bu amacın bir neticesi olarak Kütahya’ya bağlı Gediz’de doğmuş bir değeri tanıtmak ve akademik camianın dikkatine sunmak için 11 Haziran 2015 Perşembe günü Gedizli Hafız Mehmed Efendi Paneli düzenliyoruz. Gedizli Mehmed Efendi (Gedusi), 1752 yılında Gediz’de dünyaya gelir. Baba ve anne tarafından ilimle meşgul bir ailede dünyaya gelen Gedusi, şecere kütük kayıtlarına göre hem anne hem baba tarafından seyyiddir. Küçük yaşta babasını kaybeder. Hocasının ölümünden sonra akrabaları tarafından İstanbul’a götürülür. Burada hafızlığını tamamladıktan sonra ilim tahsiline başlar. Bir müddet sonra önce müderris yardımcısı (Muid) daha sonra çeşitli medreselere müderris olarak tayin edilir. 1791 yılında Karlova’nın Kubsi beldesinde hâkimlik görevine başlar ve çeşitli beldelerdeki naiblik (hakimlik) görevinin ardından askeri kassamlık görevinde bulunur. 1813’te Bağdat ve 1817’de Filibe kadılığına getirilir. 1826 yılında ise fetvâ eminliği görevine tayin edilir. 1836 yılında Anadolu Kazaskerliği payesi alan Gedûsî, 1837 yılında İstanbul’da vefat eder.Gedizli Mehmed Efendi aynı zamanda velûd bir müelliftir. Fetvaların sadeleştirilmesi ve Türkçeleştirilmesi çalış¬malarına bizzat katılmış, Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılması kararında aktif rol oynamıştır. Özellikle Bağdat kadılığı ve fetva eminliği dönemlerinde verimli telif çalışmaları yapmıştır. Tasavvufla daha yoğun olarak ilgilenmesi de bu döne¬me rastlar. Ayrıca hat sanatında maharet sahibi olduğu ve birçok eseri istinsah ettiği kaydedilmektedir.İşte düzenleyeceğimiz bu panelle; Osmanlı Devleti’nde önemli vazifelerde bulunmuş önemli bir ilim insanını tanıtmayı, geçmiş ve gelecek arasında kurulacak olan irtibatla genelde ilimizin özelde Gediz’in manevi değerlerine sahip çıkmayı, yaşatmayı ve bunların örnek alınmasını sağlamayı, Kütahya ve ilçelerinin kültürünün daha yakından tanınmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" diye konuştu. (EFE)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.