22 Kasım 2015 Pazar 12:03
Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir:
Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, ağış ve diş sağlığı alanında çalışan diş hekimleri, hemşire ve tüm çalışanların Dünya Diş Hekimleri Günü’nü kutladı. Özdemir, “Bu alanda hizmet veren diş hekiminden hemşiresine kadar her kademede hizmet veren tüm ağış ve diş sağlığı çalışanları, sağlıklı birey ve toplum olmamız için bütün güçleriyle, büyük bir özveriyle çalışmaktadır” dedi.
Ağız ve diş sağlığının, sağlıklı birey olmamızın önemli unsurlarından biri olduğunu belirten Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, “2014 yılı verilerine göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 100 bin kişiye düşen diş hekimi sayısı ortalama 68, Dünya Sağlık Örgütü ortalaması 50 iken, bu sayı ülkemiz için 30’dur. Kişi başına düşen diş hekimi sayısının, ülkemizde de gelişmiş ülkeler düzeyinde olması hedefine yönelik adımlar atılmalıdır. Sağlık Bakanlığı 2014 Yılı Faaliyet Raporu verilerine göre Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan diş hekimi sayısı 7 bin 640 iken (yüzde 33,2), tüm sektörler (diş hekimliği fakülteleri, özel ve diğer) itibarıyla toplam diş hekimi sayısı 22 bin 996’dır. AB ortalamasının 1/3’ü kadar diş hekimi ile AB ortalamasının üç katı hizmet üretildiği düşünüldüğünde, istihdam açığı ve iş yükü açıkça görülmektedir” dedi.
"ŞARTLAR AĞIR"
Ağız ve diş sağlığı konusunda toplumun yeterince bilinçli olmadığı ve vatandaşlarımızın yüzde 90’ının ağız ve diş sağlığı sorunu olduğu ifade eden Özdemir, şunları söyledi: “Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, tedavi bekleyen hasta sayısına oranla yetersiz personel istihdamının, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde mevcut personelin çok fazla işi kısıtlı zamanlarda yapmak zorunda kaldığını görmekteyiz. Ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde çalışma şartlarının ağırlığı ve artan iş yoğunluğunun getirdiği fiziki ve psikolojik yıpranma, çalışma şartlarından kaynaklanan güvenlik riskleri, kimyasal, biyolojik, ergonomik tehlikeler çalışanların temel sağlık sorunlarındandır. Çalışma ortamlarının küçük, kalabalık, havasız ve gürültülü olması da çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hizmet sunumu için yeterli sayıda istihdamın sağlanması, çalışma standartlarının iyileştirilmesi, iş güvenliğinin sağlanması, yüzde 70’ine yakını kas-iskelet sistemine rahatsızlığı çeken, yüzde 30’a yakını varis hastalığına yakalanmış ağız ve diş sağlığı çalışanlarının en büyük mesleki beklentileridir. Bu duygu ve düşüncelerle, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nın milletimizde bilinçlenmeye vesile olmasını diliyor, ağız ve diş sağlığı çalışanlarımızın başta yetersiz istihdam olmak üzere sorunlarının da en kısa zamanda çözülmesini temenni ediyoruz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!.. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.